Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Blog

Bezdech senny a otyłość – jak na siebie wpływają

Bezdech senny to poważna dolegliwość, która występuje podczas snu i dlatego nie jest łatwo ją zauważyć. Niestety niesie ona za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla chorego. Dowiedz się, jakie są jej objawy oraz czy istnieje związek pomiędzy bezdechem sennym a otyłością.

Czytaj dalej

Jakich zaleceń należy przestrzegać po operacji odstających uszu?

Otoplastyka, czyli korekta odstających uszu, to jeden z zabiegów zaliczanych do tzw. plastyki ucha. Wykonuje się go w przypadku nadmiernego odstawania małżowin usznych u osób, które chcą w ten sposób skorygować swój wygląd. Można go przeprowadzać już u dzieci od 6. roku życia, czyli od momentu, kiedy wzrost małżowiny jest ustabilizowany.

Czytaj dalej

Żylaki nóg w młodym wieku - jakie mogą  być tego przyczyny?

Żylaki nóg to nie tylko problem natury estetycznej, lecz przede wszystkim choroba, która może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Najczęściej pojawiają się po ukończeniu 40 roku życia, przy czym zdecydowanie częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn. Czasami jednak zdarza się, że żylaki mogą pojawić się w dużo młodszym wieku, także u dzieci. Co może być tego przyczyną?

Czytaj dalej

W jaki sposób powstaje przepuklina brzuszna i jak się jej pozbyć?

Przepuklina brzuszna to skutek przesunięcia się narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej, szczególnie jelit poza jej granice. Schorzenie może występować u osób z otyłością, mężczyzn z problemem prostaty, kobiet w ciąży czy tych wykonujących ciężką pracę fizyczną. Wykonanie zabiegu chirurgicznego pozwala usunąć przepuklinę i wrócić do pełni zdrowia.

Czytaj dalej

Czym jest tzw. trzeci migdał?

Migdałki, jako część układu odpornościowego chronią dziecko przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami ze środowiska zewnętrznego. Dzięki nim młody organizm zyskuje dodatkową ochronę przed drobnoustrojami. Trzeci migdał rośnie razem z dzieckiem i około 5 roku życia zaczyna powoli zanikać. Jeśli jednak z wiekiem robi się coraz większy, tzn. ulega przerostowi, należy jak najszybciej udać się do specjalisty laryngologa. Najczęściej przerost migdałka występuje u dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia. Przyczyną tego są przewlekłe oraz nawracające stany zapalne jamy ustnej i górnych dróg oddechowych spowodowane ciągłymi infekcjami. Powodem mogą też być skłonności genetyczne, a także przebycie niektórych chorób zakaźnych czy alergie.

Czytaj dalej

Jak przebiega operacyjne leczenie żylaków?

Żylaki to nieestetyczne efekty niewydolności żylnej. Do ich powstawania przyczynia się wydłużenie i poszerzenie żyły na skutek uszkodzenia, uścisku lub niedrożności. Wywołany stan zapalny prowadzi do zastoju, a czasem i cofania się krwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Leczenie żylaków jest zatem nie tylko pozbywaniem się defektu wizualnego, ale także zahamowaniem rozwoju choroby żylnej. Istnieją nieinwazyjne i operacyjne metody usuwania żylaków. O tym, która z nich jest odpowiednia dla danego pacjenta, decyduje lekarz po wcześniejszym przeprowadzeniu badania.

Czytaj dalej