Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Wskazania do usunięcia znamion skórnych - jakie zmiany należy usuwać?


Znamiona skórne to zmiany, które mogą pojawić się na skórze w różnych okresach życia. Choć większość z nich jest niegroźna, niektóre mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, kiedy warto wykonać usuwanie znamion i jakie zmiany należy usuwać.

Kiedy warto wykonać usuwanie znamion?

Usuwanie znamion jest wskazane, gdy istnieje ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Osoby szczególnie narażone na takie ryzyko to te z wieloma znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, wielkości i zabarwieniu oraz pacjenci o jasnej karnacji. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak zmiana kształtu, wielkości czy koloru znamienia, warto skonsultować się z dermatologiem. Jeśli lekarz stwierdzi konieczność usunięcia zmiany, zostanie ona usunięta chirurgicznie z marginesem zdrowej skóry.

Jakie zmiany najczęściej poddaje się usuwaniu?

Do najczęściej występujących niegroźnych zmian, poddawanych zabiegowi usuwania znamion, należą tłuszczaki, włókniaki, kaszaki, pieprzyki, blizny oraz inne narośla skórne. Usuwanie takich zmian ma na celu poprawę estetyki skóry lub wyeliminowanie niepokoju związanego z obecnością znamienia. Zabiegi tego typu są krótkie i z reguły jednorazowe.

Diagnoza przed zabiegiem usuwania znamion

Przed przeprowadzeniem zabiegu usuwania znamion konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. W tym celu lekarze korzystają z najnowszych technologii badania, takich jak dermatoskopia czy wideodermatoskopia. Ocena dermatoskopowa zmian skórnych pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nowotworów skóry, co daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Badania te są bezbolesne i nieinwazyjne, a ich wykonanie może uratować życie pacjenta. Warto regularnie kontrolować swoje znamiona, aby na bieżąco monitorować ewentualne zmiany. W przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni ryzyko i podejmie decyzję o ewentualnym usunięciu znamienia.

Wróć