Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

W jaki sposób dbać o nogi po usunięciu żylaków?


Po usunięciu żylaków ważne jest odpowiednie dbanie o nogi, aby wspomóc proces gojenia i zapobiec ewentualnym powikłaniom. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji nóg po usunięciu żylaków.

Zasady postępowania po usunięciu żylaków

Długotrwałe siedzenie lub stanie może zwiększać ryzyko tworzenia się skrzepów krwi w nogach, zwłaszcza po zabiegu usunięcia żylaków, dlatego należy regularnie zmieniać pozycję nóg i unikać siedzenia lub stania przez dłuższy czas. W czasie rekonwalescencji powinno się również stronić od gorących kąpieli i sauny w pierwszych tygodniach po zabiegu. Może to bowiem rozszerzać naczynia krwionośne, a tym samym zwiększyć ryzyko obrzęków i innych powikłań. W przypadku bólu stosowanie zimnych okładów na nogi może pomóc w zmniejszeniu opuchlizny i łagodzeniu objawów. Należy stosować je przez około 15-20 minut kilka razy dziennie na opuchnięte miejsca na nogach. Warto też pamiętać, aby nosić luźną i wygodną odzież, która nie będzie uciskać nóg.

Jak pomóc sobie w zmniejszeniu bólu?

Lekarz prowadzący powinien zaproponować odpowiednio dobrane środki farmaceutyczne, takie jak kremy lub maści, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, opuchlizny i stanów zapalnych na nogach po usunięciu żylaków. Pomocne w łagodzeniu bólu mogą być również regularne spacery i spokojna aktywność fizyczna, które pobudzają krążenie krwi w nogach, przyspieszając proces gojenia. Wykonując operacje żylaków w Częstochowie, przypominamy, aby bez względu na okoliczności przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji nóg po tego rodzaju zabiegu. Często obejmują one noszenie specjalnych opasek uciskowych w celu zapobiegania tworzenia się skrzepów krwi. W razie wątpliwości co do właściwego postępowania po zabiegu należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Wróć