Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jak odpowiednio dbać o piersi po operacji powiększania?


Operacja powiększania piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w Polsce. Aby osiągnąć optymalne rezultaty i uniknąć powikłań, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz odpowiednia pielęgnacja piersi zarówno przed, jak i po operacji. W niniejszym wpisie podpowiemy, jak prawidłowo dbać o piersi po zabiegu powiększania ich objętości.

Opatrunek i stanik stabilizujący

Po operacji powiększania piersi należy dbać o właściwą stabilizację i nieprzerwane wsparcie dla piersi. Na początek, w szpitalu, po zabiegu, lekarz założy pacjentce obfity opatrunek uciskowy, który ma za zadanie zmniejszyć obrzęk i krwiaki. Następnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, należy zaopatrzyć się w stabilizujący stanik utrzymujący piersi w miejscu. Warto zwrócić uwagę na staniki medyczne specjalnie przeznaczone na okres rekonwalescencji po operacji powiększania piersi, które cechuje odpowiedni materiał i konstrukcja.

Zapewnij regularną kontrolę u lekarza

Nieodzownym elementem dbania o piersi po zabiegu jest uczestniczenie w regularnych kontrolach u lekarza prowadzącego. To bardzo ważne, aby kontrolować proces gojenia się blizn, odpowiednio reagować na ewentualne powikłania i unikać zakażeń. Lekarz będzie także monitorował przyleganie implantów oraz ich funkcjonowanie. Kontrole są konieczne nie tylko podczas bezpośredniego okresu rekonwalescencji, ale także przez kilka lat po operacji.

Pamiętaj o delikatnej higienie i pielęgnacji blizn

Po usunięciu opatrunków i zasięgnięciu rady lekarskiej można przejść do codziennego dbania o higienę piersi. Należy pamiętać o delikatnym myciu piersi, unikając mocnego pocierania miejsca przeprowadzenia nacięcia. Można użyć delikatnych mydeł lub preparatów do mycia ciała o neutralnym pH. Warto też dbać o nawilżenie skóry. Po całkowitym zagojeniu się blizn warto zaopatrzyć się w specjalistyczne kremy i maści na blizny, które pomogą zmniejszyć widoczność znaków pooperacyjnych.

Właściwa pielęgnacja piersi po operacji powiększania to klucz do osiągnięcia zadowalających rezultatów estetycznych oraz uniknięcia powikłań. Dbając o swoje zdrowie zgodnie z powyższymi zasadami, można cieszyć się pięknymi piersiami oraz pewnością siebie, której zabieg daje. 

Wróć