Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

W jaki sposób powstaje przepuklina brzuszna i jak się jej pozbyć?


Przepuklina brzuszna to skutek przesunięcia się narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej, szczególnie jelit poza jej granice. Schorzenie może występować u osób z otyłością, mężczyzn z problemem prostaty, kobiet w ciąży czy tych wykonujących ciężką pracę fizyczną. Wykonanie zabiegu chirurgicznego pozwala usunąć przepuklinę i wrócić do pełni zdrowia.

Przyczyny wystąpienia przepukliny brzusznej

Narządy w jamie brzusznej ułożone są w ściśle określony sposób. Podtrzymywane przez mięśnie brzucha, rozcięgna i więzadła pozwalają na niezakłóconą ich pracę. Jednak na skutek wytworzenia się ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej mającego swoje źródło w nadmiernym wysiłku fizycznym może dojść do pojawienia się szczeliny, przez którą zaczną przedostawać się wnętrzności. Inną przyczyną powstania przepukliny brzusznej mogą być wrodzone zaburzenia syntezy oraz trudności w odnawianiu się włókien kolagenowych, szczególnie u osób starszych. Nie bez znaczenia dla kondycji jamy brzusznej jest prowadzony tryb życia, dieta, ale też palenie papierosów.

Objawy przepukliny brzusznej

Choć przyczyny pojawienia się przepukliny jamy brzusznej mogą być zróżnicowane to objawy pozostają niezmienne. Do charakterystycznych objawów należy miękki guz w miejscu wystąpienia przepukliny. Guz może powodować ból oraz pieczenie zarówno podczas ucisku, ale też siedzeniu czy wypróżnianiu się.

Leczenie przepukliny brzusznej

Przed przystąpieniem do leczenia przepukliny brzusznej niezbędna jest diagnostyka. Pojawienie się jej nie jest trudne do zaobserwowania, a potwierdzenie wystąpienia przepukliny można uzyskać poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego. Skuteczną metodą poradzenia sobie z dolegliwością, jaką jest przepuklina brzuszna jest zabieg chirurgiczny. Obecnie wyróżnia się dwie metody leczenia chirurgicznego. Pierwsza, najmniej inwazyjna stosowana jest w przypadku wystąpienia małych przepuklin. Chirurg usuwa podczas operacji przepuklinę, a następnie zaszywa jej brzegi. W miejsce przepukliny, w przypadku dużych przepuklin wszywa się siatkę syntetyczną, która umożliwia zamknięcie ubytku.

Inną metodą stosowaną w leczeniu przepukliny brzusznej jest laparoskopia. Do jamy brzusznej wprowadza się laparoskop pozwalający dzięki kamerze ocenić skalę przepukliny. Następnie wykonuje się nacięcia, których celem jest usunięcie zmiany i wprowadzenie siatki syntetycznej w miejsce ubytku. U osób, które nie mogą być operowane ze względów zdrowotnych zakłada się pasy przepuklinowe.

Wróć