Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Skąd bierze się bezdech senny?


Jeśli mimo dostatecznej ilości godzin snu budzisz się niewyspany i z bólem głowy, a w ciągu dnia jesteś zmęczony oraz masz trudności ze skupieniem się, najprawdopodobniej cierpisz na bezdech senny. Nadmierna senność w dzień, połączona z uporczywym chrapaniem w nocy oznacza, że jak najszybciej powinieneś udać się do wykwalifikowanego i doświadczonego otolaryngologa.

Co to jest bezdech senny?        

Mianem bezdechu w czasie snu określa się schorzenie polegające na powtarzających się od kilku do niekiedy kilkudziesięciu razy przerwach w oddychaniu podczas snu na godzinę. Skutkuje to powtarzającym się niedotleniem organizmu w czasie snu, zaburzeniami faz snu i w konsekwencji zwiększeniem ryzyka zaburzeń, głównie ze strony układu krążenia. Bezdechy szczególnie obturacyjne przyczyniają się do wzrostu ryzyka nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, niewydolności krążenia, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, chorób płuc. Pacjenci cierpiący na bezdech są pomimo przespanej nocy zmęczeni, ze skłonnością do zasypiania w sprzyjających warunkach w ciągu dnia, co niekiedy prowadzi do wypadków samochodowych lub w pracy. Cierpią na bóle głowy, zmiany nastroju, obniżenie libido. Zaburzenia oddychania w czasie snu są też uciążliwe do otoczenia ze względu na często towarzyszące chrapanie.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

Do najczęściej występujących przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego należą:

  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • polipy nosa,
  • przewlekłe zapalenia nosa i zatok,
  • wydłużone podniebienie miękkie,
  • powiększone migdałki,
  • przerośnięty języczek.

Sprzyja mu otyłość i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu szczególnie przed snem oraz leków nasennych, które paradoksalnie powodują nasilenie bezdechów. Do pojawienia się tego schorzenia, które skutecznie leczymy w naszym centrum chirurgii, przyczynia się także przerost języczka i podniebienia miękkiego, a także przerost migdałków podniebiennych i gardłowego, szczególnie u dzieci. Na bezdech senny także bardziej narażeni są pacjenci, przyjmujący leki sedatywne, które działają nasennie i uspokajająco na układ nerwowy.

W naszej klinice przed leczeniem operacyjnym wykonujemy badanie poligraficzne struktury snu nocnego nowoczesnym aparatem Watch Pat. Pozwala on zdiagnozować, na którym poziomie górnych dróg oddechowych dochodzi do blokady przepływu powietrza oraz skąd wynika nasilenie bezdechu. U wielu pacjentów możliwe jest skuteczne leczenie operacyjne, obejmujące najczęściej zabiegi w obrębie nosa i gardła.

Bezdech senny znacząco wpływa na obniżenie komfortu snu, a co za tym idzie, jakości życia. Pacjenci często na krótko wybudzają się, po czym zasypiają znowu, tymczasem zdrowy sen to sen niczym niezmącony. Dlatego nie warto czekać, aż choroba się rozwinie. Lepiej zgłosić się do lekarza już z pierwszymi jej objawami.

Wróć