Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Plastyka nosa - kiedy jest przydatna, a kiedy niezbędna?


W przypadku operacji chirurgicznych niezwykle ważne jest ocenienie gotowości pacjenta na jej wykonanie i swego rodzaju wyrzeczenia, których będzie zmuszony stosować przez pierwsze dni po operacji. Nie inaczej jest z plastyką nosa, która może być nieraz tylko zabiegiem korekcyjnym a w innych przypadkach niezbędną operacją. O czym dokładnie mowa?

Na czym polega plastyka przegrody nosa?

Krzywa przegroda nosowa to żadna nadzwyczajna przypadłość. Niemal każdy w mniejszym lub większym stopniu cierpi na to schorzenie, spora część w ogóle nie podejrzewając nawet, że coś nie tam w nosie nie jest symetryczne, ba proste. Jednym z objawów występujących u pacjentów jest tzw. sapka, trudność w oddychaniu oraz bezdech senny. W trakcie septoplastyki, bo tak fachowo określa się zabieg plastyki przegrody nosa, następuje przywrócenie właściwego ustawienia przegrody we właściwej pozycji i tym samym przywrócony zostaje właściwy komfort oddychania.

Czy operacja przegrody nosowej jest konieczna?

W zależności od stopnia zaawansowania długotrwale i często występujący bezdech senny może źle wpłynąć nie tylko na kondycję organizmu, ale również jest to zagrożenie życia i zdrowia, dlatego nie zawsze chodzi w niej o względy estetyczne. Może się zdarzyć, że plastyka przegrody nosa będzie połączona z pełną plastyką, dzięki której zmianie ulegnie wygląd samego nosa, proporcji twarzy. Przygotowanie do operacji przegrody nosa obejmuje poza konsultacją wykonanie badań dodatkowych oraz przyjmowanie leków przed operacją, które zleca operujący lekarz.

Operacje nosa wykonujemy samodzielnie bądź łączymy je z plastyką nosa, dzięki czemu następuje poprawa wyglądu nosa pod względem estetycznym. Operację wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w ośrodku najczęściej nie przekracza 3 dni. W pierwszych dwóch dobach po zabiegu w nosie są zastosowane setony — specjalne tampony, dlatego pacjent oddycha wyłącznie ustami.

Wróć