Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Na czym polega plastyka krzywej przegrody nosowej?


Krzywa przegroda nosowa występuje u nawet 90 procent społeczeństwa, ale nie u wszystkich sprawia istotne problemy. Zdarza się jednak, że jest przyczyną przewlekłej niedrożności nosa, utrudnia oddychanie oraz wpływa na częstsze występowanie stanów zapalnych u pacjenta. Rozwiązaniem sytuacji może być septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej. Jak wygląda taki zabieg?

Jak się objawia krzywa przegroda nosowa?

Przyczyn wywołujących skrzywienie przegrody nosowej jest kilka. Może to być wada wrodzona, będąca efektem nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki. Krzywa przegroda może być wynikiem porodu, gdy tylko część tkanek wraca na właściwe miejsce, a pozostałe pozostają skrzywione, tworząc krzywą przegrodę nosową. Mogą ją spowodować także urazy mechaniczne, które powstają w wyniku uprawiania sportu czy wypadków przy zabawie. Najbardziej charakterystycznymi objawami krzywej przegrody nosowej są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, głośne i uciążliwe chrapanie, krwawienie z nosa oraz ciągłe uczucie zatkanego nosa. Krzywa przegroda może mieć bezpośredni wpływ na częstsze zapalenia gardła, ucha środkowego i stany zapalne zatok przynosowych.

Jak wygląda operacja krzywej przegrody?

Septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej to poprawiający zabieg jakość życia. Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu ogólnym, a czasami w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu nosa w okolicy przedsionka, a następnie odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. Jeżeli istnieje taka możliwość, wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrz nosa. Skomplikowane przypadki wiążą się z koniecznością jej usunięcia, odpowiedniego przygotowania i ponownego umieszczenia w nosie. Pod koniec zabiegu do jam nosa wprowadza się płytki teflonowe lub silastikowe, które mają za zadanie przez kilka dni stabilizować przegrodę. Płytki usuwane są w ciągu 7-10 dni po zabiegu. Zakłada się również tamponadę, którą usuwa się następnego dnia. Operację przegrody nosowej można wykonać również, stosując metodę endoskopową. Zabieg jest wtedy mniej inwazyjny, a okres hospitalizacji nie trwa dłużej niż jeden dzień. Czas trwania operacji zależy od skomplikowania operowanego przypadku. Czas zabiegu waha się zazwyczaj od 30 do 90 minut.

Wróć