Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jakimi metodami można leczyć żylaki?


Niestety wciąż wiele osób bagatelizuje żylaki, traktując je głównie jako problem natury estetycznej. Tymczasem nieleczone żylaki mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia, a z biegiem czasu zaczną uprzykrzać życie, powodując ból. Jak walczyć z żylakami, by cieszyć się zdrowymi, sprawnymi nogami?

Metody nieinwazyjne

Do zapobiegania rozwoju żylaków kończyn dolnych lekarze najczęściej zalecają terapię uciskową, czyli noszenie przez pacjenta specjalnych skarpetek, podkolanówek czy pończoch. Zarówno sam produkt, jak i siłę jego ucisku powinien zalecić lekarz, biorąc pod uwagę lokalizację żylaka i jego wielkość.

W początkowej fazie powstawania żylaków lekarze zalecają leczenie nieinwazyjne. Wielu pacjentów poddaje się tzw. skleroterapii, czyli zamykaniu żył poprzez wykonanie zastrzyku z odpowiedniego leku. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia. W wielu przypadkach trzeba go wykonywać na kilku żyłach, a po roku – powtarzać.

Operacja żylaków

Najskuteczniejszym sposobem na usuwanie żylaków jest zabieg chirurgiczny. Może mieć on formę klasycznej operacji lub też być przeprowadzony metodą wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej, co staje się coraz bardziej popularne. Rodzaj operacji lekarz zawsze dobiera do stanu zdrowia pacjenta, stopnia zaawansowania żylaków, przeciwwskazań do zabiegu oraz oczywiście możliwości finansowych. Zdarza się, że specjalista decyduje o zastosowaniu dwóch metod leczenia, np. zabiegu laserowym i skleroterapii. Nowocześniejsze metody operacyjne są skuteczniejsze, pozostawiają mniej widoczne blizny i stwarzają mniejsze zagrożenie powikłań. W niektórych przypadkach pacjent wypuszczany jest z kliniki do domu jeszcze tego samego dnia.

Wróć