Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?


Żylaki to problem nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotny. Nieleczone mogą być przyczyną bólu, a w skrajnych przypadkach nawet zagrozić życiu pacjenta. Czym w zasadzie są żylaki i jak dochodzi do ich powstawania? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to widoczne spod skóry, często dodatkowo uwypuklone żyły. Krew, która wraca z kończyn dolnych do serca, ma utrudnione zadanie – musi płynąć w kierunku odwrotnym do grawitacji. Umożliwiają jej to zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Gdy jednak żyły są przeciążone, praca zastawek staje się niewydajna, ściany żył rozciągają się, dochodzi do zastojów krwi i stanów zapalnych. Początkowo żylaki są ledwo widoczne, z czasem jednak mogą powiększać się i objawiać się bólem nóg i uczuciem ich ciężkości.

Kiedy pojawiają się żylaki?

Problem żylaków częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jest niestety przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jeśli oboje rodziców ma żylaki, istnieje nawet 90% prawdopodobieństwa, że będzie je miało w przyszłości również dziecko. Powstawaniu żylaków sprzyja wiek, a w przypadku kobiet – ciąża. Mogą być one skutkiem niezdrowego trybu życia: palenia papierosów, nadwagi, braku aktywności fizycznej, a także wyłącznie siedzącej lub stojącej pracy. Do żylaków mają też predyspozycje pacjenci po przebyciu zakrzepicy naczyń żylnych i ci borykający się z zaparciami.

Żylaków można się pozbyć. Istnieje na to kilka metod, z czego najskuteczniejszą jest operacja żylaków, np. w naszym centrum w Częstochowie. Im wcześniejsze stadium żylaków, tym lepiej ją przeprowadzić. W lekkich przypadkach pacjent może opuścić placówkę medyczną jeszcze tego samego dnia, w którym został poddany zabiegowi.

Wróć