Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jakich zaleceń należy przestrzegać po operacji odstających uszu?


Otoplastyka, czyli korekta odstających uszu, to jeden z zabiegów zaliczanych do tzw. plastyki ucha. Wykonuje się go w przypadku nadmiernego odstawania małżowin usznych u osób, które chcą w ten sposób skorygować swój wygląd. Można go przeprowadzać już u dzieci od 6. roku życia, czyli od momentu, kiedy wzrost małżowiny jest ustabilizowany.

Przestrzeganie zaleceń gwarancją szybkiej rekonwalescencji

Korekcja odstających małżowin usznych to zabieg bezpieczny i łatwy do przeprowadzenia. Z reguły wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Korekcji zwykle podlega chrząstka lub skóra w obrębie płatka małżowiny usznej. Aby blizny były niewidoczne, zwykle są one zlokalizowane w okolicy zamałżowinowej. Szwy pooperacyjne usuwane są 7-10 dni po zabiegu.

Mimo że zabieg ten należy do mało inwazyjnych, istnieje szereg zaleceń, których należy przestrzegać, aby efekty zabiegu były trwale, a okres pooperacyjny przebiegał bez komplikacji. Ważne, aby pacjent w pierwszym tygodniu po zabiegu:

  • wykonywał opatrunki zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • unikał mycia głowy przez pierwsze trzy dni po zabiegu, tak aby nie narażać okolic operowanych na infekcję; po tym okresie można umyć głowę z pomocą innej osoby, lecz bez pochylania jej do przodu. Po umyciu suszyć włosy w temperaturze pokojowej,
  • chronił operowaną okolicę przed urazami,
  • unikał wysiłku fizycznego,
  • stosował leki zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego; należy pamiętać, żeby przez okres 2 tygodni po zabiegu nie przyjmować aspiryny.

Co więcej, przez okres 4 tygodni wskazane jest powstrzymanie się od zwiększonej aktywności fizycznej, a zwłaszcza wszelkich sportów kontaktowych, jak koszykówka czy siatkówka, które niosą ze sobą ryzyko wystąpienia urazów uszu. Należy także unikać długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez okres 3 tygodni po zabiegu, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zgłosić się do lekarza.

Wróć