Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jak przygotować dziecko do operacji usunięcia migdałków?


Operacje usunięcia migdałków to jedne z częściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych u dzieci. Zabiegi takie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i dlatego dziecko powinno być do nich odpowiednio przygotowane. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy usunięcie migdałków jest niezbędne?

Przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych może wynikać z przebytych chorób zakaźnych i infekcji dróg oddechowych, jak również alergii i czynników genetycznych. Stan taki może spowodować blokadę przepływu powietrza, jak również nawracające zapalenia i ropnie migdałków. Dlatego w wielu sytuacjach istnieją wskazania do operacyjnego ich usunięcia. Zwykle podczas operacji migdałków u dzieci migdałek gardłowy usuwany jest w całości, podczas gdy migdałki podniebienne często jedynie podlegają zmniejszeniu. Jeżeli lekarz zdecyduje, że w konkretnym przypadku konieczna jest operacja, przed jej wykonaniem zleci niezbędne badania, takie jak m.in. morfologię i parametry krzepnięcia krwi oraz skieruje dziecko na konsultacje anestezjologiczną.

Postępowanie przed operacją

Jeżeli wyniki krwi są dobre i dziecko zakwalifikowało się do zabiegu, należy je do niego psychicznie przygotować. Ważne jest, aby wytłumaczyć dziecku, co go czeka i wyrobić w nim pozytywne nastawienie. Należy opowiedzieć dziecku o narkozie i o tym, że nie będzie nic czuło w trakcie samej operacji. Na dwie godziny przed zabiegiem możemy podać dziecku wodę do picia, natomiast ostatni posiłek powinien mieć miejsce na sześć godzin przed operacją. Ponieważ po zabiegu przez jeden dzień dziecko zwykle zostaje w szpitalu, należy spakować mu torbę z niezbędnymi rzeczami, jak piżamka oraz np. książeczki i kolorowanki, aby uprzyjemnić mu czas pobytu w placówce medycznej. Dobrze jest również poinformować dziecko, że w okresie pooperacyjnym będzie musiało stosować odpowiednią dietę, i zadbać, aby w otoczeniu dziecka znalazły się produkty, które lubi i będzie mogło spożywać krótko po operacji.  

Wróć