Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Jak pozbyć się żylaków?


Nasze życie charakteryzuje pośpiech i … wygoda. Wybieramy windę, by nie trudzić się chodzeniem po schodach, do pracy wpadamy w ostatniej chwili, więc pomysł, aby wyjść wcześniej z domu i zamiast autobusu wybrać spacer nie mieści się w głowie. W pracy siedzimy godzinami przy biurku, w domu - przed komputerem lub telewizorem. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że taki tryb życia niezwykle obciąża nasz układ krwionośny i często prowadzi do przewlekłej niewydolności żylnej, której efektem są żylaki.

Czynniki ryzyka

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele i niestety nie wszystkie możemy wyeliminować. Przykładowo obciążenia genetyczne są od nas niezależne, ciąża u kobiety może też predestynować do powstania żylaków. Ale już otyłość, noszenie butów na wysokim obcasie, zbyt częste korzystanie z solarium lub sauny to nawyki, których możemy się pozbyć. Bardzo szkodzi też naszym żyłom dźwiganie ciężarów, stojąca praca, a wspomniany wcześniej brak ruchu także stanowi poważane ryzyko.

Profilaktyka najważniejsza!

Leczenie żylaków jest trudne, więc ze wszystkich sił trzeba im zapobiegać. Już zwykłe przysiady, podskoki, rower – ten prawdziwy czy treningowy mogą oddalić widmo żylaków. Siedząc przy biurku, róbmy przerwy na rozprostowanie nóg i proste ćwiczenia, jak najczęściej się da unośmy je, a leżąc, podkładajmy pod nogi specjalne wałki lub zrolowany koc. Zmiana diety też może pomóc! Unikajmy tłustych, smażonych potraw, nadmiaru słodyczy, wprowadźmy do naszego menu więcej świeżych warzyw i owoców.

Co powinno nas niepokoić?

Uczucie „ciężkich nóg” na koniec dnia znane jest prawie wszystkim. Ale jeśli powtarza się często, jeśli kostki są opuchnięte, a obrzęki nie ustępują, jeśli uporczywe skurcze kończyn lub ich pieczenie nie dają nam spać – to już jest wyraźny sygnał, aby zatroszczyć się o stan żył. A jeśli pojawią się widoczne przez skórę wypukłości, zgrubienia i przebarwienia żył – to znak, że pilnie trzeba szukać pomocy.

Kiedy pomoc lekarza jest konieczna

Pamiętajmy o tym, ze żylaki to objaw, a nie choroba sama w sobie. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej. Bagatelizowanie problemu doprowadzić może do zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi, a nawet martwicy tkanek. Niestety, domowe sposoby przy zaawansowanych żylakach nie usuną problemu. Fachowa pomoc doświadczonego lekarza jest konieczna. Przy wyborze specjalistycznej kliniki powinno się wziąć pod uwagę, czy szpital jest wyposażony w najwyższej klasy sprzęt oraz to, czy może nam zapewnić opiekę na poszczególnych etapach leczenia. Na sam koniec warto podkreślić, że niektóre zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ, sprawdź więc, czy i Ty możesz skorzystać z ubezpieczenia

Wróć